Parafia Iwonicz-Zdrój już od ponad pięćdziesięciu lat głosi Dobrą Nowinę wśród mieszkańców jak i kuracjuszy tego małego, aczkolwiek pięknego uzdrowiska. W 2007 roku Parafia przeżywała srebrny jubileusz.
Kiedy dokładnie została wybudowana pierwsza świątynia w uzdrowisku, nie wiadomo, gdyż dokumenty historyczne nie określają tego. Pierwszą wzmianką na ten temat jest m.in. wiersz Jakuba Zakrzewskiego zamieszczony w „Dzienniku Mód Paryskich” w 1844 roku. Bardziej wiarygodną i obszerniejszą wzmiankę opublikowała „Gazeta Lwowska” z 1842 roku. Obie publikacje mówią o małej kaplicy zdrojowej. Kaplica ta usytuowana była we wschodniej części ówczesnego zakładu zdrojowego. Była to kaplica dla gości i kuracjuszy Zdroju, natomiast ludność tu mieszkająca należała do parafii w Iwoniczu wsi. Dziś w miejscu pierwszej Kaplicy Zdrojowej znajduje się przystanek PKS z obeliskiem wzniesionym dla upamiętnienia tego miejsca.
W 1896 roku wybudowano nową kaplice według planów austriackiego architekta Favorgera, z fasadą świątyni zbliżonej do projektów kościoła wiejskiego. Wnętrze w charakterystycznym przekroju pionowym naśladuje bazylikę starochrześcijańską. Sponsorem kaplicy był hrabia Karol Załuski właściciel Zdroju.
Aktem erekcyjnym 27 lutego 1957 roku Ordynariusz Przemyski Ks. Bp Franciszek Barda erygował tutejszą parafię pod wezwaniem św. Iwona i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, odłączając ją od Iwonicza wsi. Pierwszym proboszczem był Ks. dr Jan Rąb, który mieszkał na terenie Zdroju od roku 1950 jako rektor kaplicy. W tym czasie przeprowadzono remont drewnianego kościoła, gdyż po wojnie groził zawaleniem. Z czasem okazało się, że zbudowany z desek kościół, bardzo chłodny zimą, jest za mały dla potrzeb parafii.
Ksiądz Bp Ignacy Tokarczuk w 1986 roku skierował do Iwonicza Zdroju Księdza mgr. Jana Rydzika, aby zajął się budową nowej świątyni. Po wielu trudnościach i zmaganiach administracyjnych, przy wielkim zaangażowaniu Proboszcza i ofiarności Parafian, 19 września 1989 roku doszło do poświęcenia placu
Ksiądz Bp Ignacy Tokarczuk w 1986 roku skierował do Iwonicza Zdroju Księdza mgr. Jana Rydzika, aby zajął się budową nowej świątyni. Po wielu trudnościach i zmaganiach administracyjnych, przy wielkim zaangażowaniu Proboszcza i ofiarności Parafian, 19 września 1989 roku doszło do poświęcenia placu pod budowe, a 25 sierpnia 1991 roku poświęcono kamień węgielny. Dwupoziomowy kościół zaprojektował architekt mgr inż. Janusz Hanus z Krosna przy współpracy mgr. inż. Kazimierza Karpa. Budową kościoła kierował inż. Roman Kosecki z Krosna.
Projektu wnętrza kościoła i wykonania nadstawy ołtarzowej podjął się artysta rzeźbiarz Prof. Wincenty Kućma z Krakowa we współpracy z mgr. inż. Stanisławem Kwarciakiem oraz mgr. Wojciechem Kurdzielem.
Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał Metropolita Przemyski Ks. Abp Józef Michalik 27 sierpnia 1995 roku, a konsekracji 21 maja 2000 roku.
Nowemu kościołowi nadano imię Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, gdyż parafia Zdrojowa ma być dla mieszkańców oraz przybywających tu kuracjuszy i gości nieustannym przypomnieniem, że Maryja Matka Chrystusa i Kościoła czczona w tym uroczym zakątku Podkarpacia, pomaga nie tylko w uzdrowieniu ciała, ale i duszy.
Parafia włączyła się w integralną działalność duszpasterską „Ruch dla Lepszego Świata”, aby odnowić życie religijne i przygotować się na Jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa. W parafii działają liczne Ruchy, Grupy modlitewne i Stowarzyszenia religijne, które mają za zadanie tworzyć Żywy Kościół. Jest wydawany tygodnik parafialny pt. „Zdrój Serc”. Wielką liczebnością wiernych cieszy się środowe nabożeństwo do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w każdy piątek oraz nabożeństwo fatimskie urządzane 13 dnia miesiąca
Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał Metropolita Przemyski Ks. Abp Józef Michalik 27 sierpnia 1995 roku, a konsekracji 21 maja 2000 roku.
Nowemu kościołowi nadano imię Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, gdyż parafia Zdrojowa ma być dla mieszkańców oraz przybywających tu kuracjuszy i gości nieustannym przypomnieniem, że Maryja Matka Chrystusa i Kościoła czczona w tym uroczym zakątku Podkarpacia, pomaga nie tylko w uzdrowieniu ciała, ale i duszy.
Parafia włączyła się w integralną działalność duszpasterską „Ruch dla Lepszego Świata”, aby odnowić życie religijne i przygotować się na Jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa. W parafii działają
Parafia włączyła się w integralną działalność duszpasterską „Ruch dla Lepszego Świata”, aby odnowić życie religijne i przygotować się na Jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa. W parafii działają liczne Ruchy, Grupy modlitewne i Stowarzyszenia religijne, które mają za zadanie tworzyć Żywy Kościół. Jest wydawany tygodnik parafialny pt. „Zdrój Serc”. Wielką liczebnością wiernych cieszy się środowe nabożeństwo do Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w każdy piątek oraz nabożeństwo fatimskie urządzane 13 dnia miesiąca od maja do października, głoszące wciąż aktualne wezwanie Maryi do nawrócenia i pokuty.